Ceahlaul P. Neamt – Petrolul Ploiesti 0-0

Stadion: „Ceahlaul” Piatra Neamt. Spectatori: circa 2000.

Ceahlaul: Calancea – Dumitras, Canu, A. Marc (71 Ichim), Vaidas – Vl. Achim, Onciu – Gheorghiu, Garcia (79 Jula), Chitosca (73 Constantinescu) – Golubovic (cpt). Antrenor: Costel Ilie

Petrolul: Pecanha – Alcenat, Hoban, Gerson, Guilherme – Romario, De Lucas – Fernandez (55 Zicu), Albin, Teixeira (75 Mustivar) – Mutu (cpt). Antrenor: Cosmin Contra

Cartonase galbene: Jula (87) / Albin (43), Alcenat (75), Guilherme (86).

Cartonas rosu: De Lucas (28).

Au arbitrat: Istvan Kovacs (Carei) – arbitru; Ovidiu Artene (Vaslui), Sebastian Stoianov (Constanta) – asistenti; Emil Voicu (Bacau), Ionut Iugulescu (Targoviste) – aditionali; Iulius Timar (Marghita) – rezerva.

Observatori: Cristian Vasc (Baia Mare, LPF), Patritiu Abrudan (Cluj, FRF)

Jucatorul meciului: Ovidiu Hoban.

Petrolul a luat doar un punct din meciul cu Ceahlaul Piatra Neamt si se departeaza din nou de Steaua, desi aceasta „lupta” pentru titlu pare ca este doar pura teorie.

Se intampla destul de rar Petrolului sa nu marcheze intr-un meci, la Piatra Neamt fiind o astfel de partida, iar concluzia „statistica” a primelor trei partide oficiale din 2014 pentru galben-albastri nu este imbucuratoare: doar o singura repriza castigata, din cele sase jucate, restul de 5 incheindu-se la egalitate!

Meciul de la poalele Pietricicai a fost unul in care rezultatul final nu poate fi considerat un esec, tinand cont ca ploiestenii au jucat o ora in inferioritate numerica, dupa ce De Lucas a fost eliminat, spaniolul avand o intrare „de K1” la Onciu (min. 27).

Chiar si cu om in minus, Petrolul a incercat sa castige, ocaziile alternand la cele doua porti. Dupa o prima repriza slaba, Hoban a fost, pe rand, „inger” si „demon”, mai intai respingand sutul lui Golubovici, inainte ca mingea sa intre in plasa, apoi, pe final de joc, tragand in plasa laterala, intr-o situatie incredibila, acesta si Zicu fiind singuri cu poarta goala! Si Tamuz a avut o ocazie buna, neputandu-se spune ca Petrolul a dezamagit, in conditiile inferioritatii numerice, desi, „parca lipseste ceva”.

Sta si Albin

In afara lui De Lucas, eliminat la Piatra Neamt, care va lipsi la „derbiul pentru locul doi”, cu Astra, un alt fotbalist este suspendat – Juan Angel Albin. Acesta a primit al patrulea avertisment si nu va juca duminica.

Contra a avut curajul de a-l trimite in primul unsprezece, din primul minut, pe brazilianul Gerson. Acesta – debutant in Liga I, a avut chiar si o mare ocazie de a inscrie, dar a si aratat unele stangacii defensive, oricum el putand fi caracterizat drept superior lui Manasse, de exemplu.

Contra da vina pe gazon

Nemultumit dupa acest 0-0, doar din punct de vedere al punctelor pierdute, Contra, aflat la ultimul meci ca antrenor al galben-albastrilor, si-a felicitat elevii pentru daruire, punand semiesecul pe seama gazonului! „Fiecare meci este greu. Din pacate in seara asta, ne-a dezavantajat starea gazonului. Azi nu s-a putut juca fotbal. A fost un meci de lupta. Baietii mi-au zis la pauza ca nu pot pasa, deoarece sare foarte mult mingea. Ii felicit pe baieti pentru lupta, dar am pierdut din nou doua puncte. Daca era terenul bun, am fi castigat chiar si in 10 oameni” – crede antrenorul ploiestenilor, care, de ieri, a preluat Getafe..