Muntenia News | Homepage

Cadou de trei puncte

👤Scris de Gica Petrescu 🕔24.Mar 2014 Citit de 177 ori Sursa: ZIARULPRAHOVA

CSM Campina – Urban Titu 1-0 (0-0)

Stadion: „Rafinariei”, Campina. Spectatori: circa 300. A marcat: Burloiu (67)/-.

CSM: Panaite – Cl. Dumitrescu, Ciobanu, V. Sandu (cpt), Dobrinoiu – Puchea – N. Popescu (75 Bacioiu), Ilioiu (88 M. Tudor), Teleoaca – Ad. Ilie (64 Burloiu), Damaschin (59 G. Costin). Antrenori: Daniel Chirita, Robert Stoica si Marius Palancianu.

Urban: M. Dumitrescu – Zidaroiu (cpt), Lungu, T. Calofir, Mirescu – Corbu, Stan, Penescu, Ciocotoiu (73 Dobre) – Roman, Petculescu. Antrenor: Nicolae Croitoru.

Avertismente: Ilioiu (36), V. Sandu (44), Bacioiu (90)/Penescu (45), Roman (87).

Arbitri: Claudiu Goian (Bacau) – Razvan Bedreaga (Galati) si Alexandru Deac (Bacau). Observatori FRF: Adrian Vidan (Bucuresti) – pentru arbitri, Mihai Basarab (Slobozia) – pentru joc.

Jucatorul meciului: Razvan Burloiu (CSM Campina).

Startul in minireturul Ligii a III-a nu a fost unul reusit pentru CSM Campina, jucatorii antrenati de Daniel Chirita pierzand jocurile cu gruparile din zona play-off-ului. Dupa mustruluiala aplicata fotbalistilor de tehnicianul formatiei, la o zi dupa ce au fost invinsi in meciul cu Atletic Bradu, iata ca „roadele” nu au intarziat sa apara. Astfel, campinenii au bifat primul succes pe teren din acest an, 1-0 „acasa” cu Urban Titu, la capatul unui meci in care prahovenii au fost mai prezenti in joc. In prima repriza dambovitenii nici nu au contat in atac, CSM Campina trecand in mai multe randuri pe langa deschiderea scorului. Cea mai mare ocazie de gol a purtat semnatura mijlocasului Teleoaca, sutul acestuia, de la 25 de metri, nimerind bara laterala a portii lui M. Dumitrescu (27). Pana la pauza localnicii au mai ratat prin Sandu (30 – lovitura de cap peste transversala, din centrarea lui Puchea), Ilioiu (31 – sut pe langa poarta) si deja amintitul Teleoaca, care de aceasta data a nimerit cadrul portii, dar portarul oaspetilor a scos de la vinclu (42). Repriza a doua a inceput cu oaspetii in atac, dar tot elevii lui Daniel Chirita au fost mai inspirati in fata portii, in cinci minute irosind trei oportunitati de a marca, prin Costin, N. Popescu si Puchea. Mai mult, tehnicianul campinenilor a avut inspiratia sa-l introduca in teren in actul secund pe Burloiu, care la trei minute a si marcat golul de trei puncte (67 – din centrarea lui Ciobanu a reluat mingea cu capul, de la 7 metri, in stanga portarului, mingea atingand in prealabil bara laterala inainte sa intre in poarta), reusita dedicata antrenorului sau, care astazi implineste 40 de ani, prilej si pentru noi de a-i ura un sincer ,,La Multi Ani”! Finalul meciului a apartinut vizitatorilor, portarul Panaite avand „cateva emotii” la reluarile lui Roman (89) si mai ales Calofir (90+1), cand a prins mingea pe linia portii.

A fost prima victorie oficiala a campinenilor, dar cu victoria de sambata CSM Campina este matematic in play-off, cu trei etape inainte de incheierea sezonului regulat.