Muntenia News | Homepage

VIDEO. Chelsea a invins-o pe Arsenal cu 6-0, la meciul cu numarul 1.000 pentru Arsene Wenger

👤Scris de Alexandru Stan 🕔22.Mar 2014 Citit de 112 ori Sursa: STIRI

Chelsea a zdrobit-o pe Arsenal pe teren propriu in derby-ul Londrei, din etapa a 31-a a campionatului englez. Meciul s-a terminat cu scorul de 6-0 pentru gazde, care au marcat prin Eto'o (5), Schurrle (7), Hazard (17 – pen.), Oscar (42 si 66) si Salah (71).

Pentru Wenger, acesta a fost meciul cu numarul 1.000 in Premier League, dar rezultatul de pe teren i-a umbrit aniversarea. In cele 1.000 de meciuri, antrenorul francez a bifat 572 succese si echipa sa a marcat 1845 de goluri. Jose Mourinho n-a avut mila insa de ,,tunari”, care au jucat in 10 oameni din minutul 16, cand Gibbs a fost eliminat eronat de arbitru.

Oscar a marcat un gol frumos dupa pauza, realizand ,,dubla”, iar egipteanul Salah a semnat prima sa reusita la echipa de pe Stamford Brige. Fostul mijlocas de la Basel, care a adminstrat londonezilor doua infrangeri in acest sezon de UCL, intrase pe teren in minutul 71, iar la trei minute distanta avea sa definitiveze umilinta pentru Arsenal.

VIDEO. Cele sase goluri marcate de Chelsea.

,,Trebuie sa ne bucuram de acest succes, pentru ca nu o bati mereu pe Arsenal cu 6-0″, a declarat Cesar Azpilicueta, dupa meci.

Arsenal a incasat sase goluri intr-un meci de campionat pentru prima data dupa 54 de ani, de la un 0-6 cu West Ham, la Londra. ,,Tunarii” au avut probleme mari in acest sezon in fata echipelor mari, cedand la scor intalnirile importante: 1-5 cu Liverpool si 3-6 cu Manchester City.