Muntenia News | Homepage

FC Brasov – Ceahlaul 1-0. Gazdele nu mai castigasera pe teren propriu de anul trecut, din octombrie

👤Scris de Gica Petrescu 🕔25.Mar 2014 Citit de 123 ori Sursa: STIRI

FC Brasov a castigat la limita disputa cu Ceahlaul si a parasit penultima pozitie din clasamentul Ligii 1. Andrei Cristea a marcat golul victoriei galben-negrilor, care s-au impus pe teren propriu pentru prima data de la inceputul lunii octombrie.

FC Brasov a mai facut un pas important pentru salvarea de la retrogradare. Dupa victoria de la Timisoara, jucatorii lui Talnar s-au impus si in etapa a 24-a a Ligii 1. Intr-un meci cu Ceahlaul, ,,stegarii” au dat lovitura in minutul 37, prin Andrei Cristea. Atacantul gazdelor a reluat in plasa mingea centrata de Aganovici.

Varful de 29 de ani putea chiar sa dubleze avantajul Brasovului in repriza secunda, dar i-a lipsit precizia. Nemtenii au raspuns prin Marc, care a ratat doua ocazii importante.

Mai intai a trimis pe langa poarta pentru ca, in minutul 77, sutul sau sa fie blocat de Iacob. Oaspetii au terminat disputa in inferioritate. Gheorghiu a primit al doilea cartonas galben, iar moldovenii s-au vazut invinsi, cu 0-1. A fost primul esec al nemtenilor, in acest an.

ECHIPELE DE START

FC Brasov: Iacob – Straut, Machado, Leko, Cr. Ionescu – Buga, Madeira, Mateiu, Aganovic – Surdu, A. Cristea. Antrenor: Cornel Talnar

Ceahlaul: Calancea – Dumitras, Ichim, Canu, Slavickas – Onciu, Marc – Ad. Gheorghiu, Constantinescu, Chitosca – E. Jula. Antrenor: Costel Ilie