Muntenia News | Homepage

Aseară,  Astra Giurgiu  a învins  Viitorul  lui Hagi cu 3-1. Giurgiuvenii au rămas pe podium!

👤Scris de Administrator AA 🕔22.Sep 2017 Citit de 251 ori Sursa: JURNALGIURGIUVEAN

Luni seara, la Giurgiu, Astra s-a impus cu 3-1 în faţa campioanei Viitorul şi se află la egalitate perfectă cu FCSB,  în Liga 1.

Alexandru Ioniţă a adus victoria giurgiuvenilor cu un gol de toată frumuseţea, după ce echipa lui Gică Hagi egalase cu o execuţie de senzaţie din lovitură liberă.

Astfel, Astra şi-a luat revanşa în faţa constănţenilor după cele două eşecuri suferite în play-off-ul sezonului trecut.

La Giurgiu, Ţucudean a oferit ratarea primei reprize, singur cu Iliev. La finalul primului sfert de oră, Astra a deschis scorul, prin Balaure, care a profitat de pasa greşită a lui Horj.

Iliev i-a blocat apoi, pe rând, pe Eric şi pe Vână, dar nu a mai avut ce face la lovitura liberă executată perfect de Ciobanu.

A fost 1-1 la pauză, dar Astra a preluat conducerea în startul reprizei secunde, când Ioniţă a reuşit o acţiune personală de toată frumuseţea şi a finalizat fără speranţe pentru Râmniceanu.

Chiţu putea aduce egalarea, dar a ratat incredibil în minutul 66, iar Abang a închis tabela la 3-1 pentru Astra, cu patru minute înainte de final.

În etapa a 11-a, Astra joacă la Mediaş, în timp ce Viitorul primeşte vizita lui Juventus Bucureşti.