Muntenia News | Homepage

VICTORIE MUNCITA SI MERITATA F.C.M. TARGOVISTE – URBAN TITU 1-0

👤Scris de Stefan Pop 🕔10.Mar 2014 Citit de 157 ori Sursa: ZIARDAMBOVITA

Derbyul local al echipelor aflate in distributia pentru evitarea retrogradarii a adus multi spectatori pe cochetul stadion “ALPAN” din SOTANGA.

Partida a debutat cu un usor avantaj pentru elevii lui BECHEANU, avand un moral mai bun decat adversarul. La incalzire, DAIA ANDREI a constatat ca nu poate evolua 90 de minute in conditii normale, antrenorul fiind nevoit sa modifice unsprezecele de start, incepand jocul cu

LUNGEANU in locul lui DAIA. Numai

ca si LUNGEAU s-a accidentat, fiind nevoit sa-l schimbe cu GHEORGHE. La o faza in care arbitrul trebuia sa fluiere fault de doua ori la POPA, nu a facut-o, l-a enervat pe GHEORGHE atat de tare incat si-a scuipat adversarul, acum fiind nevoit sa suporte o sanctiune de suspendare de 8 etape plus amenda.

Repriza intai s-a incheiat cu 1-0, prin golul reusit de juniorul DANI POPA, dar si cu un jucator mai putin. Era de asteptat ca pe fotbalistii lui

PUIU BECHEANU sa-i afecteze eliminarea lui GHEORGHE, dar nu a fost asa, s-au mobilizat in propriul teren si au reusit sa opreasca din “fasa” orice incercare a lui PENESCU sau PETCULESCU de a se apropia de poarta lui BICA. Oaspetii nu au avut luciditatea de a reface diferenta de pe tabela de scor. Ba mai mult s-au enervat mai tare, iar arbitrul a facut “egalitate” in minutul 75, pentru ca ultima eliminare a fost in final, cand meciul era deja jucat. Evident ca arbitrul a creeat nemultumiri de ambele parti, mai ales prin eliminari. Consider ca C.C.A. a gresit delegand o brigada de arbitrii “incepatori” pentru monitorizare. Trebuia o brigada cu experienta, dat fiind gradul de dificultate al jocului, centralul nestiind sa gestioneze cum trebuie meciul. Avea obligatia sa astepte toti jucatorii sa intre la vestiare. Sa evite busculada creata, sa ia masuri daca era cazul. Aici era de competenta arbitrului si nu JANDARMILOR. Pana la

urma meciul, in cele 93 de minute, s-a disputat in conditii normale, iar oaspetii nu pot pretinde mai mult, deoarece actiunile periculoase n-au existat, sutand sporadic spre poarta. Practic, nu au avut nicio faza periculoasa din care sa marcheze. in schimb, daca POPA si LETU erau mai concentrati pe final, ar fi putut face un 2-0, mai aproape de realitatea din teren. Sa nu uitam bara lui POPA, iar ultimele minute s-a jucat cu tribunele in picioare, gasindu-i pe fotbalistii lui BECHEANU in atac. A castigat echipa care s-a mobilizat mai mult, care si-a dorit vitcoria, punctele si banii…

Acum meciul a devenit istorie. Pregatim partida cu F.C. PAPAUTI, ce trebuie castigata cu orice pret, apoi luam vacanta pana la play-out, din 18 aprilie 2014…