Muntenia News | Homepage
Chindia Targoviste – Atletic Bradu 5-0 (2-0) Cinci goluri si patru… bare

👤Scris de Elena Popa 🕔25.Noi 2013 Citit de 182 ori Sursa: ZIARDAMBOVITA

Au marcat: Buca (min. 22), Honciu (31 din 11m, si 77), Anton (79), Lungu (90+1).

Au arbitrat: Marian Barbu (Fagaras) – Ramona Bunget, Mihaela Popescu (ambele din Targu Jiu).

Observatori F.R.F.: Radu Troi si Gheorghe Moise (ambii din Bucuresti).

Cartonase galbene: Dobrescu (17) – Paun (31).

Meciul s-a disputat pe stadionul Eugen Popescu.

Spectatori 150.

Chindia: Popescu – C. Dinu, C. Marin, Vatavu (70 -Ispas), Dobrescu – Patru, Honciu (cpt.; 81 – Lungu), Anton, Ghita (83 – B. Dinu) -Vaduva, Buca. Rezerve neutilizate: Karim – Stefanescu, Dobre, Grigore.

Antrenori: Silviu Dumitrescu, “Sica” Bardes, George Pasarica.

Atletic: lancu – Dita, Voinea, Serban, Caldararu (46

- C. Tanase) – Velianu (cpt.), Paun (65 – Cimpoias), Muri-neanu, Paraschivescu, Jenaru

- Pavaluta (46 – Radescu). Rezerva neutilizata, Popa.

Antrenori: Alecsadru Popovici si Adrian Popescu. Fara victorie in patru meciuri, echipa din Curtea Domneasca a alergat dupa gol ca sa incheie repede socotelile, in timp ce echipa argeseana a facut doar act de prezenta.

Vaduva (17) a luat la tinta bara. Targovistenii stau in atac si cauta brese in apararea adversa.

in minutul 22, o sarja ofensiva initiata de Ghita aduce mingea la Buca, bine plasat, care inscrie cu latul,

1-0.

Chindia este mai ofensiva, jucand cu fundasii la mijlocul terenului.

La Atletic neputinta s-a amestecat cu precipitarea.

Anton (22) patrunde in suprafata de pedeapsa si este faultat de Paun. Lovitura de la punctul cu var este transformata de Honciu, 2-0.

in continuare, Atletic a jucat haotic, fara inspiratie. Chindia n-a cedat initiativa. in minutul 43, Ghita suteaza in transversala.

Dupa pauza, jocul curge lin si fara agitatie spre poarta lui lancu.

Chindia se infurie in minutul 63, cand Vaduva suteaza in bara laterala. Apoi, Buca (67), din trei metri, a sutat in transversala. Atletic e ca o corabile care ia apa: fiecare val o clatina, iar la bord domneste disperarea. Muri-neanu si Jenaru parca sunt certati cu pasele si cu deposedarile, iar atacantul Radescu e singur printre dusmani.

Echipa din Vechea Cetate de Scaun merge in continuare pe ofensiva si atacurile musca din plin. Honciu (77) suteaza puternic de la 19 m, la coltul lung, si socrul devine 3-0.

Argesenii sunt in corzi. Nu le iese nimic. Trupa din Bradul actioneaza cu pulsul unui semafor. Ataca tardiv si fara vlaga. Baietii lui Silviu Dumitrescu duc multe baloane in careul advers. La o actiune colectiva, Patru ii centreaza precis lui Anton (79), care, cu capul, duce scorul la 4-0.

Abia in minutul 82, oaspetii trimit un sut pe spatiul portii, prin Radescu.

Scorul final este fixat la Lungu (90+1), cu un sut inselator, 5-0.