Muntenia News | Homepage

VICTORIE! Simona Halep s-a calificat în finala de la Roland Garros

👤Scris de Stefan Pop 🕔11.Iun 2017 Citit de 73 ori Sursa: ZIARULPROFIT

Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 2, s-a calificat pentru a doua oară în carieră în finala French Open, după ce a învins-o, joi, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-3, pe Karolina Pliskova din Cehia, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 2.

Halep va evolua din nou pentru trofeul Suzanne Lenglen, după ce a ratat câştigarea lui în 2014, când a pierdut în faţa rusoaicei Maria Şarapova.

Calificarea în finala turneului de Mare Şlem ia adus Simonei Halep un cec de 1,6 milioane de euro, iar dacă va câştiga turneul, tenismena din România se va alege cu încă 2,1 milioane de euro.